Aktualności

ZMARŁ KARDYNAŁ JÓZEF GLEMP!

2013-01-23 11:47:00, komentarzy: 0

Kardynał Józef Glemp nie żyje!

Prymas Polski-senior po długiej chorobie zmarł 
23 stycznia 2013 roku o 21:30 w warszawskim szpitalu. Miał 83 lata.


Kardynał Glemp urodził się 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu. 25 maja 1956 roku otrzymał w Gnieźnie święcenia kapłańskie. W latach 1967–1979 był osobistym sekretarzem Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia.


Bp Józef Glemp otrzymał nominację na Prymasa Polski 7 lipca 1981 roku, w 1,5 miesiąca po śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. O nominacji Bp Józefa Glempa zadecydowała opinia Prymasa Wyszyńskiego, który go świetnie znał i przekonał Jana Pawła II, że bp Glemp jest osobą najbardziej odpowiednią na to stanowisko. 


Jako duchowy opiekun polskiej emigracji odwiedzał wielokrotnie środowiska polonijne na wszystkich kontynentach. W swoim dorobku posiada ponad 100 artykułów z dziedziny teologii, historii teologii, prawa kanonicznego i ponad 50 książek, w większości dokumentujących jego posługę pasterską i działalność kaznodziejską. 


18 grudnia 2009 ukończył 80 lat i tym samym stracił prawo udziału w Konklawe. Tego samego dnia zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI zakończył 28-letnią posługę jako urzędujący Prymas Polski. Jego następcą został Arcybiskup Henryk Muszyński. 


Postanowieniem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z dnia 18 grudnia 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. 

Prymas-senior odszedł do Pana 23 stycznia 2013 roku o 21:30 w szpitalu na warszawskim Wilanowie, gdzie od dłuższego czasu walczył z rakiem płuc. Ojcze Przedwieczny, dla bolesnej męki Jezusa miej miłosierdzie nad Księdzem Kardynałem Józefem. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka:

Ostatnio
dodane:
Czytania 
na dziś
CZERWIEC
Za kapłanów, aby poprzez skromność i pokorę życia angażowali się w czynną służbę wobec najbiedniejszych.