XXVI Światowy Dzień Chorego

2018-02-11 01:06:25, komentarzy: 0

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, w Kościele powszechnym już po raz 26. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Ojciec Święty Franciszek w ogłoszonym z tej okazji orędziu zwraca uwagę na Maryję, która jest symbolem pełnej czułości i wytrwałości opieki nad cierpiącymi.

Msza święta z namaszczeniem chorych zostanie odprawiona w niedzielę 11 lutego o godzinie 10:30. Pomóżmy osobom chorym dotrzeć do naszego kościoła i wspólnie pomódlmy się do Wszechmogącego Boga.

Tematem tegorocznego Światowego Dnia Chorego są słowa, które Jezus kieruje z krzyża do swojej Matki Maryi i do stojącego obok Niej Jana: „Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27). Ojciec Święty Franciszek pisze w swym orędziu na ten dzień o macierzyńskim powołaniu Kościoła w stosunku do osób będących w potrzebie i chorych. Papież podkreśla, że „macierzyńskie powołanie Maryi, powołanie do opieki nad dziećmi przechodzi na Jana i na cały Kościół”. Cały tekst orędzia Papieża Franciszka dostępny TUTAJ.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył na obchody tego dnia przypadające 11 lutego wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes. Pierwszy taki dzień obchodzono w sanktuarium maryjnym w Lourdes, w 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra.

W niedzielę 11 lutego o godz. 10.00 bp Tadeusz Lityński odprawi Mszę świętą połączoną z udzieleniem sakramentu chorych w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze. Odwiedzi również pacjentów na oddziałach szpitalnych. O godz. 12.00 odwiedzi chorych w Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw.

MAJ
Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.