News Ticker Demo
W związku z nowymi rygorami sanitarnymi w naszym kościele może przebywać jednocześnie 89 osób. Przypominamy o zachowaniu dystansu i noszeniu maseczek. Dziękujemy za zrozumienie.

XIX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2018-12-09 04:31:02, komentarzy: 0

W II niedzielę Adwentu czyli 9 grudnia  z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest obchodzony w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych: Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej czyli Białoruś, Litwa, Łotwa i Estonia, Ukraina, Rosja, Mołdawia, Armenia, Gruzja, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgizja i Uzbekistan a także Rumunia i Serbia. Jest to szczególny dzień i wydarzenie dla wielu Polaków. Jedni są rodzinnie czy historycznie związani z tamtymi terenami, inni solidaryzują się z tymi, którym przyszło żyć i tworzyć wspólnotę Kościoła katolickiego na Wschodzie.

 

Aktualnie, Kościołowi za wschodnią granicą, służy ponad 200 kapłanów diecezjalnych, 300 kapłanów zakonnych, 330 sióstr zakonnych, 23 braci zakonnych z Polski oraz osoby świeckie. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, na miarę swoich możliwości, w oparciu o złożone ofiary, służy pomocą duszpasterzom i wiernym tam posługującym i mieszkającym. Do biura Zespołu napływają pisemne prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie.

 

W bierzącym roku, zebraliśmy (jak dotychczas) 2 407 000 z czego zostało już zrealizowanych ponad 300 próśb na kwotę 2 338 000 złotych.

 

Prośby te, dotyczą dotacji na budowę lub odbudowę oraz renowację kościołów, plebanii oraz sal katechetycznych. Dotowane są również inicjatywy duszpasterskie, np. wakacyjne spotkania z Bogiem dla dzieci i młodzieży oraz działalność charytatywna poszczególnych ośrodków. Stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych otrzymują pomoc na dożywianie dzieci, starszych i najbiedniejszych. Zespół świadczy nieustannie pomoc liturgiczną dla Kościoła katolickiego na Wschodzie poprzez zakup dla konkretnych parafii paramentów lituirgicznych, nagłośnień do kaplic i świątyń, ksiąg liturgicznych, a także modlitewników i śpiewników oraz wszelkiego rodzaju pomocy katechetycznych.

 

Ponadto, Zespół finansuje wysyłkę prasy katolickiej, w tym wiadomości KAI czy czasopisma „Miłujcie się” oraz wspiera wydawnictwa i media działające w ramach Kościoła na Wschodzie. Należy też wspomnieć o pomocy stypendialnej, swiadczonej studentom i rodzinom ze Wschodu a szczególnie z terenu Donbasu, objetego działaniami wojennymi.

 

W mijającym roku, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie realizował dodatkowo kilka projektów: współorganizacja II Kongresu Młodzieży Polonijnej, w którym uczestniczyła 70 osobowa grupa młodych ludzi polskiego pochodzenia z różnych krajów za wschodnia granicą. Kolejna inicjatywa to Wolontariat Syberyjski, w tym roku posłaliśmy 35 wolontariuszy, którzy służyli w Abchazji, w Rumunii (na Bukowinie), na Ukrainie oraz Syberii. We wrzesniu rozpoczęlismy szkolenie kolejnych 30 chętnych na wschodni wolontariat. Ogłosiliśmy też akcję „Zbiórka Strojów Komunijnych na Wschód”, jej rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania a zebrane stroje juz trafiły na Białoruś Ukrainę, do Mołdawii i na Syberię. Kontynuowaliśmy też „Most modlitewny” pomiędzy parafiami na Syberii a parafiami w Polsce. Do tej inicjatywy dołączyło kolejnych 8 parafii z diecezji warszawskiej, wrocławskiej i pelplińskiej. Dzieki wsparciu Zespołu, udało sie zorganizować wakacyjny wypoczynek, dla 30 grup dzieci i młodzieży ze Wschodu. Jesteśmy w trakcie opracowywania leksykonu wraz ze wspomnieniami na temat udziału polskich duchownych w odradzaniu się Kościoła Katolickiego na Wschodzie. Jest to bardzo ważne i ogromne dzieło, które pozwoli ocalić od zapomnienia to co zrobili kapłani i siostry zakonne z Polski dla Kościoła za wschodnią granicą, szczególnie po tzw „pierestrojce”.

 

Kolejny rok działalności Zespołu, obok realizacji stałych projektów, przyniesie nowe zadania, między innymi – wsparcie budowy Seminarium dla diecezji Kamieniecko – Podolskiej, udział w budowie Kościoła w Solecznikach na Litwie, wsparcie ośrodków dla naszych rodaków w podeszłym wieku oraz domów dla samotnych matek, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Będziemy też kontynuowali Wolontariat Syberyjski i Most Modlitewny.

 

W II Niedzielę Adwentu, z Kościołem w Polsce i poza jej granicami, łączą się wierni z wielu parafii za wschodnią granicą, dziękując Bogu za modlitwę i składane ofiary. „Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” tam, za wschodnią granicą, jest dniem wdzięczności za tych, którzy pomagają duchowo i materialnie.

 

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich Polaków zarówno w kraju, jak i Rodaków poza granicami naszej Ojczyzny o duchowe i materialne wsparcie tej inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski. W imieniu kapłanów, sióstr i braci zakonnych oraz wolontariuszy świeckich, posługujących aktualnie na Wschodzie a także wiernych, składamy serdeczne podziękowanie za wszelką pomoc i modlitwę.

 

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski

Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa

 

Bank Santander Polska PL 89 10901014 0000 0000 0301 4449 (PLN)

SWIFT CODE WBKPPLPPXXX PL 10 1090 1014 0000 0000 0315 8267 (EUR)

 

W imieniu całego Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie

Ks. Leszek Kryża TChr

dyrektor biura Zespołu

Kategorie wpisu: Adwent
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Czytania na dziś   KLIKNIJ
Intencja powszechna: Szacunek dla zasobów planety.
Módlmy się, aby zasoby planety nie były rabowane, ale dzielone w sposób uczciwy i z poszanowaniem.