Aktualności

Uroczystości rocznicowe Obrony Domu Katolickiego w Zielonej Górze

2017-05-21 01:05:46, komentarzy: 0

Komunikat w sprawie obchodów 57. rocznicy

Obrony Domu Katolickiego w Zielonej Górze 

 

 

Wraz z Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Wydarzeń Zielonogórskich panem Robertem Paluchem oraz Wojewodą Lubuskim panem Władysławem Dajczakiem pragnę zaprosić wszystkich, a zwłaszcza mieszkańców Zielonej Góry, na uroczystości związane z rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich 1960 roku. Wtedy to tysiące mieszkańców naszego miasta wystąpiło przeciwko milicji oraz rezerwom ZOMO w obronie Domu Katolickiego, który decyzją władz miał zostać odebrany Kościołowi i przeznaczony do celów świeckich. Był to element polityki władz PRL zmierzającej do systematycznego wyeliminowania Kościoła z życia publicznego.

W wydarzeniach uczestniczyło pięć tysięcy zielonogórzan. Represje wobec protestujących w obronie wiary i wolności były bardzo dotkliwe. Wielu zostało aresztowanych i skazanych, wielu straciło pracę, wielu musiało opuścić rodzinne miasto. Zdaniem historyków, Wydarzenia Zielonogórskie z maja 1960 r. były jednym z największych w Polsce wystąpień społeczeństwa w obronie wiary i wolności pomiędzy 1956 a 1970 rokiem. Mimo to na ten temat przez wiele lat celowo milczano.

Obchody rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich 1960 roku zaplanowano na niedzielę 28 maja. Rozpocznie je Msza Święta w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze o godz. 11:00. Od godz. 12:30 uroczystości będą kontynuowane na Placu Powstańców Wielkopolskich, gdzie represjonowani uczestnicy Wydarzeń Zielonogórskich zostaną odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności. Szczegółowy program obchodów m. in. projekcji filmów, konferencji, wystawy, biegu ulicznego i koncertu jest umieszczony na plakacie dostępnym w parafii.

Gorąco zachęcam do udziału w obchodach rocznicy, tak ważnych dla Ziemi Lubuskiej, wydarzeń.

 

 

+ Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski 

  

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka:

Ostatnio
dodane:
Czytania 
na dziś
CZERWIEC
Za kapłanów, aby poprzez skromność i pokorę życia angażowali się w czynną służbę wobec najbiedniejszych.