Aktualności

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

2013-06-12 13:01:00, komentarzy: 0

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana także Bożego Ciała, która przypada w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej, jest jedną z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim.

 

To dzień skłaniający nas do uwielbienia i dziękczynienia za dar Eucharystii. Po raz pierwszy obchodzona była w 1247 roku w belgijskim Liege. Duży wpływ na powstanie uroczystości nazywanej świętem Bożego Ciała miały widzenia przełożonej klasztoru z Mont Cornillon koło Liege, Julianny de Retine , z których miała wynikać potrzeba ustanowienia specjalnego święta ku czci Eucharystii. W roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy.

 

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej ma głęboki sens. Ona uwrażliwia nas na obecność Chrystusa wśród nas. Na tę obecność, której czasem nie doceniamy, i zaprasza nas do adoracji Jezusa w tym znaku, w którym pozostał z nami z miłości i pozwala się nieomylnie odnaleźć. Wdzięczność i uwielbienie Boga to najwłaściwsze postawy, jakie w tym dniu winny nam towarzyszyć.

 

Wychodzenie w uroczystych procesjach na ulice naszych miast to zaproszenie Jezusa, by wkroczył w naszą codzienność: do naszych domów, rodzin, szkół, miejsc pracy i odpoczynku. To także wyznanie Jego panowania nad światem i prawa do obecności w życiu publicznym.


„Wspólnota chrześcijańska gromadzi się wokół Eucharystii i w niej czci swój najcenniejszy skarb: Chrystusa, prawdziwie obecnego pod postaciami konsekrowanych chleba i wina. Cały lud wychodzi z kościołów i idzie w procesji z Najświętszym Sakramentem po ulicach i placach miast. To zmartwychwstały Chrystus idzie drogami ludzkości i nieustannie ofiarowuje ludziom swoje «ciało» jako prawdziwy «chleb życia» (por. J 6, 48. 51).” (Jan Paweł II)

 
Kapłani wraz z Parafianami bardzo licznie i uroczyście przeżywali ten dzień. Tradycyjnie, po Mszy Świętej o 17:15, której w tym roku przewodniczył oraz kazanie po procesji wygłosił ks. Marek Ogrodowiak z Paradyża, referent powołaniowy w naszej diecezji, wyruszyliśmy ulicami naszej Parafii w procesji eucharystycznej.  Wielka radością jest to, że w przygotowanie uroczystości włączyło się wielu parafian, jako wyraz potrzeby wspólnotowego przyzywania wiary.

 


Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z Uroczystości. 

 

Aby zobaczyć zdjęcia, kliknij aparat.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka:

Ostatnio
dodane:
Czytania 
na dziś
CZERWIEC
Za kapłanów, aby poprzez skromność i pokorę życia angażowali się w czynną służbę wobec najbiedniejszych.