Aktualności

TRIDUUM CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO, POGRZEBANEGO I ZMARTWYCHWSTAŁEGO

2013-04-10 16:45:00, komentarzy: 0

Uroczystość Wielkanocy stoi na szczycie roku liturgicznego, ku niemu zmierzało nauczanie Jezusa Chrystusa. Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego stanowi najważniejsze święto chrześcijańskie i jest szczytem zbawczego działania Syna Bożego.

 

 Całe życie Jezusa Chrystusa było paschą, każdy jego etap prowadził do nieuniknionego – do oddania przez Syna Bożego życia za nas. Ta pascha to wydanie się Jezusa na zbawienie za wielu, to przejście przez życie nie dla siebie, lecz dla innych. Życie Chrystusa to po prostu „bycie dla”, które powinno kształtować egzystencję każdego człowieka. Jan Paweł II napisał kiedyś, iż osobę definiuje właśnie umiejętność dania daru z siebie samego dla drugiej osoby. Chrześcijanin, który za wzór ma Jezusa Chrystusa, jest człowiekiem paschalnym.

Triduum Sacrum jest jedynym okresem w roku liturgicznym, w którym chwile celebrowania liturgii są odniesieniem w czasie do chwil, w jakich miały miejsce wydarzenia z życia naszego Zbawiciela. Czas liturgii zrównuje się tym samym z czasem męki Chrystusa. Dzięki temu, godzina po godzinie, wraz z Jezusem idziemy śladami Jego Drogi Krzyżowej, będąc obok Niego na drodze ku cierpieniu, męce, śmierci i zmartwychwstaniu. W roku liturgicznym jest to ten czas, w którym jako chrześcijanie możemy iść zgodnie z naszym powołaniem, wstępować w ślady Jezusa, postępować tuż za Nim.

Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawianej w Wielki Czwartek, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej, a jego zakończenie stanowią Nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania. Te trzy dni Wielkiego Tygodnia – czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota stanowią trzy etapy jednego wydarzenia zbawczego, Paschy, przejścia Pana naszego Jezusa Chrystusa przez mękę i śmierć do nowego życia w zmartwychwstaniu. Misterium Paschalne Jezusa Chrystusa jest źródłem życia dla nas, którzy przez chrzest zostaliśmy w Nim zanurzeni.

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznego Triduum Paschalnego w naszej Parafii. 

 

 

Aby zobaczyć zdjęcia, kliknij aparat.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka:

Ostatnio
dodane:
Czytania 
na dziś
CZERWIEC
Za kapłanów, aby poprzez skromność i pokorę życia angażowali się w czynną służbę wobec najbiedniejszych.