Aktualności

PIELGRZYMKA NA SYCYLIĘ W ROKU WIARY

2013-06-01 14:55:00, komentarzy: 0

W Roku Wiary planowana jest pielgrzymka z naszej parafii na Sycylię pod przewodnictwem Księdza Prałata Jana Pawlaka.

 

Termin: 19-31.07.2013

Koszt: 1460 PLN + 490 €

 

Informacje i zapisy: ks. Jan Pawlak (telefon: 605-423-444 lub 68 453-98-21)

Zapisywać można się również w zakrystii i kancelarii parafialnej.


 

Dzień 1

5:00 – zbiórka uczestników wyjazdu i następnie wyjazd w okolice Mediolanu. Zanim jednak dojedziemy do Włoch, na krótko wjedziemy do Lichtensteinu. Leżące pomiędzy Szwajcarią i Austrią, Księstwo Lichtensteinu ma tylko 160 km², z czego trzy czwarte to góry. Lichtenstein to konstytucyjna, dziedziczna monarchia, oparta na demokracji i parlamencie. Władza leży w rękach panującego Księcia oraz Parlamentu i jest sprawowana zgodnie z Konstytucją z 1921 roku. Nocleg w okolicach Mediolanu.

 

 

Dzień 2

Dzień rozpoczniemy od przejazdu doMesero, miasta związanego ze Świętą Gianną Berettą Molla. Święta Gianna Beretta Molla, żona, matka, lekarka, urodziła się w Magenta, we Włoszech w 1922 roku. Wykształcona, niezależna i głęboko wierząca kobieta, pełna oddania w służbie społeczeństwu. Kochana, jako lekarka i jako działacz społeczny, wyszła za mąż w wieku 32 lat, miała czworo dzieci. Podczas kolejnych ciąż wykryty u niej guz rósł coraz bardziej. Gianna nie wyrażała zgody na operację w trosce o bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka. Gianna zmarła w tydzień po urodzeniu zdrowej córeczki. Gianna Beretta Mola została beatyfikowana przez Jana Pawła II 24 kwietnia 1994 roku podczas Międzynarodowego Roku Rodziny. Podczas tych uroczystości jej mąż mówił o niej: „była wspaniałą kobietą, która bardzo kochała życie; była zwykłą kobietą, ale jednocześnie kobietą wielkiej wiary, radosną pogodną osobowością z niezwykle silną osobowością, i z pragnieniem życia Ewangelią aż do końca”. Kanonizowana przez Papieża Jana Pawła II 16 maja 2004 roku. Właśnie w Magenta się urodziła, otrzymała chrzest, oraz zawarła związek małżeński. My odwiedzimy grób tej Świętej, który mieści się w Mesero - miejscowości odległej od Magenta około 7 km. Z Mesero udamy się do stolicy północnych Włoch – Mediolanu. Miasto to nie jest podobny do żadnego innego miasta we Włoszech. Zamglone i mokre w zimie, gorące i parne w lecie, podobne jest do większości dużych miast europejskich. Nie jest miastem niszczejących pałaców, brukowanych placów i „la dolce vita”. W Mediolanie, centrum mody, biznesu i skandali zobaczymy: Castello Sforzesco, cudowną gotycką Katedrę ze 136 sterczynami, Pasaż Viktora Emanuela II i słynną na cały świat La Scalę. Po wizycie w Mediolanie udamy się na nocleg w okolice włoskiego sanktuarium –Chiusi.


 

Dzień 3

Po śniadaniu udamy się na Watykan. W dniu tym zaplanowane jest spotkanie z Papieżem Franciszkiem na Modlitwie Anioł Pański (jeśli będzie się odbywać). Po Modlitwie przewidziany jest czas do własnej dyspozycji, a następnie zwiedzimy największy Kościół świata, Bazylikę Świętego Piotra (należy przygotować około 4€ na opłatę obowiązkowych słuchawek). Będąc na Watykanie podejdziemy do grobu Błogosławionego Jana Pawła II. W okolicach Watykanu przewidziany jest także czas do własnej dyspozycji. Noc spędzimy w okolicach Fiuggi.

 

 

Dzień 4

Dzień ten rozpoczniemy od zwiedzania Pompei, miasta zasypanego popiołami Wezuwiusza 24.08.1979 roku. Dzień ten więc – ostatni dzień Pompei, stał się zarazem początkiem ich nieśmiertelności. Po wizycie w Pompejach udamy się na Sycylię przez Cieśninę Mesyńską (około 670 km). Tę noc oraz wszystkie pozostałe na Sycylii spędzimy w tym samym hotelu w okolicach Taorminy.

 

 

Dzień 5, 6, 7, 8, 9

Dni przeznaczone na wypoczynek i poznawanie wyspy leżącej między Europą a Afryką. Sycylia ma bogatą historię, której choć część będziemy starali się poznać. W trakcie naszego pobytu na tej wyspie zobaczymy Syrakuzy – niegdyś jedno z potężniejszych miast w Europie, założone przez Greków w VIII w p.n.e. W mieście tym odwiedzimy Teatr Grecki z V w p.n.e., oryginalne ogrody wśród skał dawnych kamieniołomów wraz z pobliską grotą, którą malarz Caravaggio nazwał Uchem Dionizosa – niespotykane efekty akustyczne (wstęp do strefy archeologicznej ok. 8 €). Zobaczymy też katedrę, która za barokową fasadą kryje świątynie z V w p.n.e. oraz pobliską fontannę Artemidy. Syrakuzy to miasto, gdzie historia z czasów greckich, w tym czasów Arhimedesa, przeplata się z historią Łez Matki Bożej – „Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej jest wzniesione, żeby przypominać Kościołowi płacz Matki” (Jan Paweł II). Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej jest jednym z większych Sanktuariów, nawiedza je rocznie około 3 000 000 pielgrzymów. Inną wycieczkę odbędziemy do Katanii, a także na największy czynny wulkan Europy – Etnę (wjazd na wysokość około 1900 m n.p.m. naszym autokarem, skąd istnieje możliwość za około 45 € wjazdu kolejką linową i następnie autobusikami górskimi w okolice krateru (organizowanego przez włoskie biuro). Na zboczach Etny znajduje się inna atrakcja turystyczna – przełom rzeki Alcantara (Gole dell'Alcantara). Dolina rzeki ma głębokość kilkudziesięciu metrów (można zjechać do środka windą lub zejść po schodach). Na ścianach widoczne są kolumny bazaltowe – formy skał wulkanicznych powstałe dzięki szybkiemu stygnięciu lawy. W miejscu tym, gdzie prawie nigdy nie dochodzą promienie słoneczne, woda jest bardzo zimna, więc wizyta w Gole dell'Alcantara, podczas gorącego, sycylijskiego lata, należy do niezwykle przyjemnych. Odwiedzimy także przepiękną Taorminę, w której w czasie wolnym każdy będzie miał okazję przespacerować się od Bramy Messyńskiej do Bramy Katańskiej i wejść do teatru grecko-rzymskiego (wstęp około 6 €). Na Sycylię odwiedzimy także jej stolicę – Palermo. W mieście tym zobaczymy między innymi: Katedrę oraz Pałac Normanów. Przewidziany jest także czas wolny. Osobnym punktem naszego pielgrzymowania będzie nawiedzenie Monreale, gdzie króluje romańska katedra (najpiękniejszy normańsko-sycylijski kościół we Włoszech) ufundowana w 1174 przez Wilhelma II Sycylijskiego. Katedra to wspaniałe dzieło sztuki, cała jest ozdobiona w środku mozaikami ze scenami z Pisma Świętego – przykład Biblii dla ubogich. W ołtarzu głównym postać Chrystusa Króla Wszechświata. Samo miasteczko jest bardzo ciche, labirynt uliczek robi przyjemne wrażenie. W drodze powrotnej z Palermo odwiedzimy także Cefalu, miejscowość portową leżącą u stóp skały Rocc, gdzie w 1131 roku uratował się król Roger II. Król zobowiązał się za uratowanie wybudować katedrę, w której od XII wieku znajduje się mozaika przedstawiająca Jezusa objawiającego światu Ewangelię. Chrystus Pantokrator wyłania się z absydy katedry i ma jasne włosy jak Normanowie, czarne brwi i brodę jak Arabowie zaś nosowi i ustom nadano kształty greckie.

 

 

Dzień 10

Wcześnie rano opuścimy hotel i odbędziemy całodniową podróż do Monte Sant Angelo, gdzie będziemy uczestniczyć we Mszy Świętej w świątyni poświęconej przez Archanioła Michała. Na nocleg udamy się do San Giovanni Rotondo.

 

 

Dzień 11

Przed śniadaniem odwiedzimy Sanktuarium jednego z wielkich Świętych naszych czasów. Będziemy mieli możliwość modlitwy przy Jego grobie, jak również będziemy mogli zobaczyć małe muzeum z rzeczami związanymi ze Świętego Pio z Pietrelciny. Po śniadaniu wyjedziemy do następnego sanktuarium na ziemi włoskiej. Tym sanktuarium będzie Lanciano, gdzie od ponad dwunastu wieków przechowywane są z wielką czcią dowody jednego z pierwszych i największych cudów eucharystycznych, jakimi został obdarowany przez Boga Kościół katolicki. Cud ten zdarzył się w VIII stuleciu w małym kościółku pod wezwaniem świętego Longina, z powodu wątpliwości pewnego mnicha bazyliańskiego w prawdziwą obecność Pana Jezusa w Eucharystii. W 1974 roku całą noc spędził na modlitwie u stóp relikwiarza kardynał Karol Wojtyła. Pozostawił później w księdze pamiątkowej wpis następującej treści: „Spraw, abyśmy w Ciebie bardziej wierzyli, pokładali nadzieję i miłowali”. Z Lanciano udamy się do Loreto. Loreto to jedno z najpiękniejszych sanktuariów maryjnych we Włoszech. To właśnie w tym mieście, otoczony ścianami wspaniałej bazyliki, znajduje się tzw. Domek Matki Bożej, nawiedzany od wieków przez tłumy pielgrzymów. Tradycja mówi, że w 1291 roku, kiedy to upadła ostatnia twierdza krzyżowców w Ziemi Świętej – port Akkon, domek Najświętszej Maryi Panny zabrali z Nazaretu aniołowie, by nie sprofanowali go czciciele Allacha. Przenieśli go najpierw do Ilirii, a w 1294 roku do Loreto. Po odwiedzinach Bazyliki, w której przechowywany jest Domek Matki Bożej udamy się na nocleg w okolice Cattolica.

 

  

Dzień 12

Po opuszczeniu hotelu udamy się do miasta Świętego Antoniego – Padwy. Według legendy założycielem miasta był legendarny wódz trojański – Antenor, który salwując się ucieczką z Troi przybył na Półwysep Apeniński. W mieście tym odwiedzimy Sanktuarium tego Świętego, w którym oprócz grobu Świętego Antoniego przechowywane są jego relikwie. Po pobycie w tej przepięknej Bazylice nastąpi wyjazd na ostatni już nocleg na trasie naszego wyjazdu, w okolice Tarvisio.

 

 

Dzień 13

Po śniadaniu wyjazd powrotny do Polski. Przyjazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego planowany jest na godziny późno-wieczorne.

 

 

 

Cena obejmuje:

  • przejazd autokarem klimatyzowanym z barkiem i WC, 
  • zakwaterowanie w hotelu – pokoje dwu- lub trzyosobowe (dopłata do pokoju jednoosobowego na trasie całego wyjazdu 180),
  • obiadokolacje (napoje dodatkowo płatne) od 2 do 12 dnia wyjazdu, 
  • śniadania od 2 do 13 dnia wyjazdu, 
  • ubezpieczenie KL i NNW,
  • opiekę pilota na trasie całego wyjazdu.

 

Uczestnik może skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. W takim przypadku należy to pisemnie zgłosić przedstawicielowi Biura. Koszt takiego ubezpieczenia to około 2,5% ceny wyjazdu.

Kategorie wpisu: Pielgrzymka
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka:

Ostatnio
dodane:
Czytania 
na dziś
CZERWIEC
Za kapłanów, aby poprzez skromność i pokorę życia angażowali się w czynną służbę wobec najbiedniejszych.