Aktualności

PARAFIALNA PIELGRZYMKA DO WŁOCH W ROKU WIARY

2013-04-14 16:18:00, komentarzy: 0

W Roku Wiary planowana jest pielgrzymka z naszej parafii do Włoch połączona z beatyfikacją prałata Luigi Novarese – założyciela Cichych Pracowników Krzyża.

 

Termin: 07-14.05.2013

Koszt: 1750 PLN

Informacje i zapisy: ks. Krzysztof Hołowczak (telefon: 608-580-496)


Dzień 1
3:00 – zbiórka uczestników w Gorzowie Wlkp. ul. Żeromskiego przy Kościele,
5:00 – zbiórka uczestników w Zielonej Górze ul. Aliny parking przy Kościele, a następnie wyjazd do Włoch. W trakcie przejazdu przerwa na Mszę Świętą na Kahlembergu. Pierwszy nocleg na trasie pielgrzymki planowany jest w okolicach miejscowości Tarvisio (Włochy).

 

Dzień 2
Pobyt we Włoszech rozpoczniemy od jedynego tak dużego miasta położonego na wodzie, Wenecji. W Wenecji przepłyniemy stateczkiem na Wybrzeże Słowiańskie, skąd udamy się na Pl. Św. Marka, gdzie będziemy podziwiać między innymi Bazylikę Św. Marka oraz Pałac Dożów Weneckich. Z Placu Św. Marka udamy się na spacer uliczkami Wenecji, w czasie którego zobaczymy jeden z bardziej znanych mostów świata – Most Rialto (należy przygotować 25 € na opłatę wjazdu do Wenecji oraz przejazdu stateczkiem na Wybrzeże Słowiańskie). Po pobycie w Wenecji przejazd do miasta Św. Antoniego – Padwy. Według legendy założycielem miasta był legendarny wódz trojański – Antenor, który salwując się ucieczką z Troi przybył na Półwysep Apeniński. W mieście tym odwiedzimy Sanktuarium tego Świętego, w którym oprócz grobu Św. Antoniego przechowywane są jego relikwie. Po wyczerpaniu programu dojazd na nocleg w okolice Rimini.

 

Dzień 3
Dzień rozpoczniemy od pobytu w Sanktuarium Loretańskim. Loreto to jedno z najpiękniejszych sanktuariów maryjnych we Włoszech. To właśnie w tym mieście, otoczony ścianami wspaniałej bazyliki, znajduje się tzw. Domek Matki Bożej, nawiedzany od wieków przez tłumy pielgrzymów. Tradycja mówi, że w 1291 roku, kiedy to upadła ostatnia twierdza krzyżowców w Ziemi Świętej – port Akkon, domek Najświętszej Maryi Panny zabrali z Nazaretu aniołowie, by nie sprofanowali go czciciele Allacha. Przenieśli go najpierw do Ilirii, a w 1294 roku do Loreto. Po odwiedzinach Bazyliki, w której przechowywany jest Domek Matki Bożej udamy się do Manopello, małego miasteczka w Abruzji. Właśnie tam przechowywane jest Volto Santo – Cudowne Oblicze Jezusa Chrystusa. Obraz pojawił się w miasteczku pięćset lat temu, jak głosi legenda – przyniesiony przez anioła. Wyniki prowadzonych w ostatnich latach badań każą jednak przypuszczać, że obraz ten, to sławna Chusta Św. Weroniki, przechowywana do końca XV wieku w rzymskiej Bazylice Św. Piotra. Podczas budowy nowej Bazyliki (zdaniem niektórych – wznoszonej jako potężny skarbiec dla tej „największej relikwii chrześcijaństwa”) Chusta znikła z Watykanu, a na jej miejsce została podłożona kopia, do dziś ukazywana co roku wiernym w czasie nieszporów Niedzieli Palmowej. Z Manopello udamy się do następnego sanktuarium na ziemi włoskiej. Tym sanktuarium będzie Lanciano, gdzie od ponad dwunastu wieków przechowywane są z wielką czcią dowody jednego z pierwszych i największych cudów eucharystycznych, jakimi został obdarowany przez Boga Kościół katolicki. Cud ten zdarzył się w VIII stuleciu w małym kościółku pod wezwaniem świętego Longina, z powodu wątpliwości pewnego mnicha bazyliańskiego w prawdziwą obecność Pana Jezusa w Eucharystii. W 1974 roku całą noc spędził na modlitwie u stóp relikwiarza kardynał Karol Wojtyła. Pozostawił później w księdze pamiątkowej wpis następującej treści: „Spraw, abyśmy w Ciebie bardziej wierzyli, pokładali nadzieję i miłowali”. Z Lanciano na nocleg przejedziemy w okolcie San Severo.
 
Dzień 4
Dzień ten rozpoczniemy od wyjazdu do miasta San Giovanni Rotondo, w którym przebywał Ojciec Pio. Jadąc tam pamiętać należy, że w czasie życia tego Świętego, miejsce to było zapomniane przez ludzi. Tam właśnie miał nabrać pokory Ojciec Pio. Po przyjeździe odwiedzimy Sanktuarium tego wielkiego Świętego naszych czasów. Będziemy mieli możliwość modlitwy przy Jego grobie, jak również będziemy mogli zobaczyć małe muzeum z rzeczami związanymi ze św. Pio z Pietrelciny. Następnie przejazd do najbardziej związanego z Polską na ziemi włoskiej – Monte Cassino. Wzgórze to położone jest w Apeninie Środkowym, między Rzymem a Neapolem, ma wysokość około 519 m n.p.m. Właśnie o to wzgórze rozegrała się w maju 1944 roku bitwa, która przeszła do historii jako jedna z najsłynniejszych batalii w dziejach oręża polskiego. Odwiedzimy tam Cmentarz Żołnierzy Polskich jak również Opactwo założone w 529 roku n.e. przez św. Benedykta. Święty ten na tym wzgórzu napisał reguły zakonu, który to zakon od tej pory nieprzerwanie związany jest z tym miejscem. Po realizacji programu przejazd na nocleg w okolicach Rzymu.

 

Dzień 5

9:00–16:00 pobyt na beatyfikacji Sługi Bożego Luigiego Novarese (ur. 29 lipca 1914 roku) – włoskiego księdza rzymskokatolickiego, adwokata Roty Rzymskiej (1945), pracownika Urzędu do spraw Świętych w Sekretariacie Stanu Kurii Rzymskiej (1945-1965), Papieskiego Szambelana Nadzwyczajnego (1952) i Domowego Prałata Papieskiego Jego Świątobliwości Piusa XII (1957), założyciela katolickich stowarzyszeń: „Kapłańskiej Ligi Maryjnej” (1943), „Ochotników Cierpienia” (1947), „Cichych Pracowników Krzyża” (1950) oraz „Braci i Sióstr Chorych” (1952). Msza Święta beatyfikacyjna odbędzie się w Bazylice Patriarchalnej św. Pawła za Murami w Rzymie. Po uroczystościach beatyfikacyjnych udamy się do „Matki i Głowy Wszystkich Kościołów Miasta i Świata” – Bazyliki Laterańskiej i do Bazyliki Santa Maria Maggiore. Obydwie Bazyliki są Bazylikami Papieskimi. Powrót na nocleg z dnia poprzedniego

 

Dzień 6
W dniu tym zaplanowane jest spotkanie z Papieżem Franciszkiem podczas modlitwy Anioł Pański (uzależnione od decyzji Watykanu). Po spotkaniu z „Piotrem naszych czasów” przewidziany jest czas do własnej dyspozycji (możliwość dokonania zakupów, wjazdu na kopułę Bazyliki św. Piotra – wstęp około 8 €, itp.). Tego dnia planowany jest także pobyt przy grobie Bł. Jana Pawła II, zwiedzanie jednego z największych kościołów świata - Bazyliki św. Piotra. Po pobycie w Bazylice udamy się metrem(koszt 1,5€/os.) na Plac Hiszpański, gdzie rozpoczniemy nasz spacer po Rzymie. W czasie tego spaceru będziemy mogli wrzucić choć jeden grosik do Fontanny di Trevi, zobaczyć Ołtarz Ojczyzny na Placu Weneckim oraz wspiąć się na najmniejsze z siedmiu wzgórz rzymskich – Kapitol. Będziemy także podziwiać Fora Rzymskie i jeden z symboli Rzymu – Coloseum (zewnątrz). Nocleg w hotelu z dnia poprzedniego.

 

Dzień 7
Po śniadaniu wyjazd do miasta ukochanego przez Św. Franciszka – Asyżu. Święty ten żył około 800 lat temu. Zainspirowani jego życiem i przesłaniem przybywają do Asyżu wierzący i ateiści, przedstawiciele różnych religii i kultur, wyrafinowani intelektualiści i weekendowi pielgrzymi. Za patrona mieli go hipisi, prekursora widzą w nim ekolodzy, do wizji pokojowego współistnienia zaanektowali go komuniści, których doroczne marsze kończyły się w latach 70 odczytaniem listu Breżniewa u stóp klasztoru w Asyżu. My dołączymy do milionów pielgrzymów, którzy nawiedzili to miejsce. Odwiedzimy Bazyliki tego Świętego z jego grobem oraz odbędziemy spacer po uliczkach ukształtowanych w Średniowieczu. Nocleg w okolice Tarvisio.

 

Dzień 8
Przyjazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego – zakończenie pielgrzymki. W trakcie przejazdu przerwa na Mszę Świętą na Kahlembergu.

 

 

Cena obejmuje:

  • przejazd autokarem klimatyzowanym z barkiem i WC,
  • zakwaterowanie w hotelu – pokoje dwu- lub trzyosobowe (dopłata do pokoju jednoosobowego na trasie całego wyjazdu 180),
  • obiadokolacje (napoje dodatkowo płatne) od 2 do 7 dnia wyjazdu,
  • śniadania od 2 do 8 dnia wyjazdu,
  • ubezpieczenie KL i NNW,
  • opiekę pilota na trasie całego wyjazdu.

 

Uczestnik może skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. W takim przypadku należy to pisemnie zgłosić przedstawicielowi Biura. Koszt takiego ubezpieczenia to około 2,5% ceny wyjazdu.


Kategorie wpisu: Pielgrzymka
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka:

Ostatnio
dodane:
Czytania 
na dziś
CZERWIEC
Za kapłanów, aby poprzez skromność i pokorę życia angażowali się w czynną służbę wobec najbiedniejszych.