Aktualności

OGÓLNOPOLSKI KONGRES KATOLIKÓW - STOP ATEIZACJI!

2013-06-07 14:07:00, komentarzy: 0

Już w najbliższą niedzielę - 16.06.2013 - odbędzie się pierwszy ogólnopolski Kongres Katolików pod hasłem „STOP ATEIZACJI”.


Organizatorzy pierwszego ogólnopolskiego Kongresu Katolików przypominają słowa błogosławionego Jana Pawła II: „Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów”. Swoje zaproszenie kierują do osób, które są dumne z bycia świadkiem Chrystusa, nie chcą by wiarę coraz bardziej spychano na margines, czują się zranione bezpardonowymi atakami na Kościół katolicki.

 

Głównym organizatorem spotkania jest Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji pod przewodnictwem posła Andrzeja Jaworskiego. W Kongresie udział zapowiada wiele instytucji i organizacji popierających ideę, zawierającą się w haśle „Stop ateizacji”. Spotkanie, jak zapewniają organizatorzy, jest otwarte dla wszystkich, którzy nie godzą się na eliminowanie z życia publicznego w Polsce religii katolickiej oraz na deprecjonowanie patriotyzmu. Ich zaproszenie jest skierowane do osób, działających w różnorodnych katolickich ruchach społecznych oraz kulturalnych, w szczególności zaangażowanych w pracę przy parafiach.

 
Kongres odbędzie się na Jasnej Górze 16 czerwca 2013 roku (niedziela). Spotkanie jest odpowiedzią, a jednocześnie początkiem szerszej inicjatywy kierowanej przeciw przejawom ateizacji w Polsce. Jedną z atrakcji imprezy mają być spotkania z wybitnymi osobistościami. W Częstochowie pojawią się m.in. premier Jarosław Kaczyński, abp Wacław Depo, prof. Piotr Gliński, prof. Andrzej Nowak, ks. inf. Ireneusz Skubiś, prof. Krzysztof Szczerski.

 

Polityka państwa polskiego wobec Kościoła, tradycje i wartości chrześcijańskie w Unii Europejskiej, zamysł ruchów katolickich, idea polskości i bycia katolikiem – to tylko niektóre zagadnienia, jakie poruszać będą prelegenci. Podczas kongresu zostanie także ogłoszony manifest o konieczności zahamowania procesów ateizacji i wynaradawiania w Polsce.


Osoby zainteresowane wzięciem udziału w Kongresie więcej informacji uzyskają pod numerem telefonu 502-227-746.
Warunkiem udziału jest też wcześniejsze przesłanie zgłoszenia na adres:
biuro.jaworski@gmail.com lub stopateizacji@gamil.com

 

 

 

PROGRAM

Jasna Góra, Sala O. Kordeckiego, 16.06.2013 

 

 • 10:00-11:00 Rejestracja osób
 • 11:00-11:10 Otwarcie Kongresu – Przywitanie Gości.
 • 11:10-11:25 Przygotowany na kongres tekst śp. ks. kardynała zostanie odczytany

 Modlitwa i słowo wstępne – ks. kard. Stanisław Nagy

 • 11:25-11:35 Ateizacja Polski celowym i zaplanowanym działaniem. – Andrzej Jaworski – Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji.
 • 11:35-11:55 Polsko, co się z tobą stało? – ks. inf. Ireneusz Skubiś
 • 12:55-12:30 Polityka państwa polskiego wobec Kościoła. – Premier Jarosław Kaczyński – Prezes PiS
 • 12:30-12:55 Związek katolicyzmu i patriotyzmu u Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. – prof. Andrzej Nowak
 • 12:55-13:05 Postawa katolika wobec ateisty. – ks. dr Jarosław Grabowski
 • 13:05-13:15 Katolik nie może być obojętny. Prawne aspekty obrony wiary. – Mecenas Bartosz Kownacki – Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji.
 • 13:15-13:25 Rola katechezy w wychowaniu. – poseł Jadwiga Wiśniewska
 • 13:25-13:35 Ateistyczna wizja człowieka. – dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej
 • 13:35-13:55 Potrzeba działania wspólnego: ruchy katolickie jako podstawa społeczeństwa obywatelskiego. – prof. Piotr Gliński
 • 13:55-14:05 W służbie Bogu i człowiekowi. Misja katolickich organizacji pozarządowych. – poseł Małgorzata Sadurska, Wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji.
 • 14:05-15:30 Przerwa obiadowa
 • 15:30-15:50 Odpowiedzialność świeckich za media. – red. Jacek Karnowski – Sieci, wPolityce
 • 15:50-16:00 Stop eugenice – walka o życie obowiązkiem katolików. – poseł Jan Dziedziczak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Obrony Życia
 • 16:00-16:10 Ruchy katolickie wiele charyzmatów – jeden cel. – Robert Telus – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło Życie, Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
 • 16:10-16:25 Walka z wiarą i tradycją w Unii Europejskiej. – europoseł Tomasz Poręba.
 • 16:25-16:45 Przywrócić Europie ducha – nasze zadania w polityce europejskiej. – prof. Krzysztof Szczerski
 • 16:45-17:20 Dyskusja. Powołanie Instytutu ds. Przeciwdziałania Ateizacji. Przyjęcie uchwał.
 • 17:30 Uroczysta MSZA ŚWIĘTA w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Ks. abp Wacław Depo.
 • 19:00 Zakończenie Kongresu.
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka:

Ostatnio
dodane:
Czytania 
na dziś
CZERWIEC
Za kapłanów, aby poprzez skromność i pokorę życia angażowali się w czynną służbę wobec najbiedniejszych.