ODSŁONIĘCIE POMNIKA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

2014-02-27 11:54:00, komentarzy: 0

28 lutego 2014 roku w Zielonej Górze, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika wzniesionego w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. W wydarzeniu organizowanym przez władze parlamentarne i samorządowe miasta Zielona Góra weźmie udział biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt.

Program uroczystości:

• 10:00 – Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta
  • 13:00 – uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika Żołnierzy Wyklętych

Odnosząc się do zbliżających się uroczystości w Zielonej Górze bp Regmunt stwierdził, że pielęgnowanie pamięci o żołnierzach wyklętych do dzisiaj spotyka się ze sprzeciwem niektórych środowisk. Należy ją jednak podtrzymywać z kilku powodów. Po pierwsze, w ten sposób przypomina się społeczeństwu, że walka o niepodległość naszej ojczyzny nie była łatwa i wymagała ofiar. Po drugie, jest to oddanie należnego hołdu tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaakceptowali narzuconego Polsce komunistycznego porządku. Po trzecie, chodzi o wskazanie punktu odniesienia dla ludzi młodych. "Obca mi jest chęć zemsty. Trzeba jednak mówić prawdę i przypominać tych, którzy w godzinie ciężkiej próby potrafili się zachować z honorem" - powiedział bp Regmunt.

ks. Andrzej Sapieha
Rzecznik Prasowy Kurii

MAJ
Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.