Aktualności

NIEDZIELA PALMOWA 2014

2014-04-13 18:15:48, komentarzy: 0

Dziś Niedziela Palmowa - Niedziela Męki Pańskiej. czyli ostatnia niedziela przed Wielkanocą. Jest to także pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Podczas Mszy Świętej o godzinie 12:00 dzieci wraz z rodzicami przeszły w uroczystej procesji dookoła kościoła, upamiętniającej wjazd Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy.

 Natomiast podczas Mszy Świętej na Placu Świetego Piotra Papież Franciszek powiedział: “W tym tygodniu cały lud przyjmuje Jezusa, dzieci wychwalają go, śpiewają. Ale ten tydzień minie pod znakiem śmierci Jezusa, Zmartwychwstania”.


- Dobrze nam zrobi, jeśli zadamy sobie pytanie. Kim ja jestem? Kim jestem w obliczu mego Pana? Kim jestem przed Jezusem, który uroczyście wjeżdża do Jerozolimy? Czy jestem w stanie wyrazić moją radość i go wychwalać czy też się dystansuję? - mówił Franciszek.

- Kim jestem w obliczu Jezusa, który cierpi?
- pytał papież. Przypomniał, że wśród świadków męki Chrystusa byli faryzeusze, nauczyciele prawa, którzy postanowili go zabić i czekali na to, by go pojmać.

- Jest też Judasz z trzydziestoma srebrnikami. Czy jestem jak Judasz, który udaje, że kocha i całuje mistrza, by go przekazać innym, by zdradzić? Czy jestem zdrajcą? Czy jestem jak ci przywódcy, którzy urządzają doraźny sąd i szukają fałszywych świadków?
- zapytał Franciszek.

Podkreślił, że byli też uczniowie Jezusa, którzy nic nie rozumieli i zasnęli, kiedy on cierpiał.

- Czy moje życie jest uśpione? A może jestem jak uczniowie, którzy nie rozumieli, co to znaczy zdradzić Jezusa albo jak ten z nich, który chciał wszystko rozwiązać mieczem?
 - dodał papież. Zadawał następne pytania: „Czy jestem jak Piłat i gdy widzę, że sytuacja jest trudna, umywam ręce i nie umiem wziąć na siebie odpowiedzialności i pozwalam skazać innych albo sam skazuję?”.

- Czy jestem jak ten tłum, który nie wiedział dobrze, czy jest na spotkaniu religijnym, w sądzie czy w cyrku i wybrał Barabasza, bo był bardziej zabawny, po to, by upokorzyć Jezusa?
 - mówił Franciszek.

Pytał obecnych, czy są jak żołnierze, którzy opluwali i znieważali Jezusa lub ci, którzy na widok Jezusa na krzyżu drwili: „jest tak odważny, że zejdzie z krzyża, a my będziemy w niego wierzyć”.

Franciszek zachęcił wiernych, by te pytania towarzyszyły im przez cały Wielki Tydzień.

 

 

 

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z procesji. 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka:

Ostatnio
dodane:
Czytania 
na dziś
CZERWIEC
Za kapłanów, aby poprzez skromność i pokorę życia angażowali się w czynną służbę wobec najbiedniejszych.