Aktualności

KOMUNIKAT BISKUPA STEFANA REGMUNTA O MIANOWANIU BISKUPA TADEUSZA LITYŃSKIEGO BISKUPEM DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

2015-11-29 16:10:00, komentarzy: 0

Umiłowani Diecezjanie!


28 kwietnia br. złożyłem na ręce Ojca Świętego Franciszka prośbę o zwolnienie mnie z urzędu Biskupa Diecezjalnego. Powodem prośby był stan mojego zdrowia, domagający się podjęcia natychmiastowego leczenia. W duchu odpowiedzialności za Kościół prosiłem Ojca Świętego, aby moje obowiązki mógł przejąć ktoś, kto w pełni zrealizuje aktualne potrzeby związane z życiem i działalnością lokalnego Kościoła.

 

Ojciec Święty przychylił się do mojej prośby, zapewniając o modlitwie i błogosławieństwie. Zaznaczył jednocześnie, że pragnie, abym pełnił dotychczasowy urząd do czasu wyłonienia i mianowania mojego następcy.

 

Miło mi poinformować, że 23 listopada br. Ojciec Święty Franciszek wypełnił swoją obietnicę i mianował nowego Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Został nim dotychczasowy Biskup Pomocniczy Tadeusz Lityński.

 

Pamiętamy, jak przed trzema laty był serdecznie przyjmowany jako Biskup Pomocniczy posłany do pracy w naszej Diecezji. Byliśmy szczęśliwi, że otrzymujemy młodego, znanego, szanowanego, pełnego dynamizmu i doświadczenia duszpasterskiego kapłana. Tym większa jest dzisiaj nasza radość, że Ojciec Święty – pragnąc, abym po szczęśliwie odbytej operacji mógł dojść do pełni sił – zamianował Biskupa Tadeusza Lityńskiego Biskupem Diecezjalnym i powierzył mu odpowiedzialność za całość życia Diecezji.

 

Całym sercem proszę Was, Umiłowani Diecezjanie, przyjmijcie z wielką życzliwością Księdza Biskupa, któremu zostały zlecone nowe, jeszcze bardziej odpowiedzialne zadania. Otoczcie Go modlitwą i wspierajcie na tej jakże odpowiedzialnej, niełatwej drodze pasterskiej.

 

Ingres Biskupa Tadeusza Lityńskiego i oficjalne objęcie przez Niego urzędu Biskupa Diecezjalnego odbędzie się 5 stycznia 2016 roku o godz. 11.00 w katedrze gorzowskiej. Ufam, że przez najbliższy miesiąc przygotujemy się do tego wydarzenia, w którym wspólnie z nami wezmą udział Arcybiskup Nuncjusz Celestino Migliore, Biskupi Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej, a także inni przedstawiciele Episkopatu.

 

Już dzisiaj całym sercem zapraszam Was, Drodzy księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne i Was, Umiłowani Diecezjanie, na tę uroczystość. Ufam, że nie zabraknie na tym Ingresie przedstawicieli Parlamentu, władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych, ruchów i stowarzyszeń.

 

Niech w czasie rozpoczynającego się Adwentu, zbliżającego się Roku Miłosierdzia i nadchodzących świąt Bożego Narodzenia serca nasze wypełnią radość, wdzięczność i pokój, które są darem troszczącego się o nas Boga.

 

Gratuluję Biskupowi Nominatowi nowej misji w Kościele Zielonogórsko-Gorzowskim. Za Psalmistą powtarzam: „Wychwalajmy Boga, bo jest dobry, bo jego Miłosierdzie trwa na wieki” (Ps 136, 1). Polecając wszystkich orędownictwu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, z serca błogosławię.

 

+ Stefan Regmunt
Administrator Apostolski
Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Kategorie wpisu: Listy Pasterskie
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka:

Ostatnio
dodane:
Czytania 
na dziś
CZERWIEC
Za kapłanów, aby poprzez skromność i pokorę życia angażowali się w czynną służbę wobec najbiedniejszych.