DIECEZJALNY KONGRES STOWARZYSZEŃ, RUCHÓW I WSPÓLNOT DLA NOWEJ EWANGELIZACJI

2012-09-15 12:59:00, komentarzy: 0

Diecezjalny Kongres Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji zainauguruje w diecezji obchody Roku Wiary ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI z okazji 50. rocznicy Soboru Watykańskiego II. Mszy Świętej inauguracyjnej przewodniczyć będzie biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. Gościem kongresu będzie ks. Denis Biju-Duval, konsultor Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, przewodniczący Papieskiego Instytutu Pastoralnego przy Uniwersytecie Laterańskim oraz członek wspólnoty Emmanuel.

Pierwsza część kongresu to sympozjum w Rokitnie na temat teologicznych zagadnień nowej ewangelizacji widzianej także w kontekście naszej diecezji i lokalnych wyzwań duszpasterskich.

Druga część będzie o charakterze modlitewno-misyjnym odbędzie się w Zielonej Górze. W sobotę w wyznaczonych kościołach stacyjnych spotkają się członkowie diecezjalnych stowarzyszeń, ruchów i wspólnot, aby na nowo zobaczyć swój ewangelizacyjny potencjał. Wieczorem wszyscy razem przeżyjemy czuwanie modlitewne w kościele pw. Ducha Świętego, skąd zostaniemy posłani na ewangelizację. Od niedzielnego poranka poszczególne wspólnoty, według własnych charyzmatów, będą dawały świadectwo wiary w Chrystusa nie tylko w kościołach stacyjnych, ale także na ulicach miasta. Zakończeniem będzie Msza Święta inaugurująca Rok Wiary w naszej diecezji.

W ramach kongresu odbędzie się także Diecezjalny Dzień Młodych.

PLAN KONGRESU:

Część I – Sympozjum, Rokitno, 11-12 października

Nowa ewangelizacja tu i teraz

Do udziału w tej części kongresu zaproszeni zostali w pierwszej kolejności liderzy i przedstawiciele diecezjalnych stowarzyszeń, ruchów i wspólnot. Do uczestnictwa zachęcamy jednak wszystkich zainteresowanych duszpasterzy i świeckich.

Uwaga! Liczba miejsc noclegowych jest ograniczona. Można jednak wziąć udział w sympozjum bez korzystania z noclegu.

Miejsce:

Dom Rekolekcyjny w Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej

Program:

czwartek, 11 października

• od 15:30 – recepcja
  • 17:00 – nieszpory
  • 18:00 – kolacja
  • 19:00 – Diecezjalne źródła ewangelizacji – ks. dr Grzegorz Cyran
  • 21:00 – Apel Jasnogórski i czuwanie modlitewne

piątek, 12 października

• 7:30 – Jutrznia
  • 8:00 – śniadanie
  • 9:00 – Istota nowej ewangelizacji – ks. prof. Denis Biju-Duval
  • 10:00 – kawa
  • 10:30 – Kto powinien ewangelizować? Podmioty nowej ewangelizacji – ks. prof. D. Biju-Duval
  • 11:30 – Eucharystia
  • 13:00 – obiad
  • 14:00 – Adresaci nowej ewangelizacji. Przegląd środowisk i sytuacji – prezentacje i dyskusja – ks. dr Andrzej Sapieha
  • 16:00 – kawa
  • 16:30 – Strategie nowej ewangelizacji – panel – ks. Tomasz Gierasimczyk
  • 18:30 – nieszpory
  • 19:00 – kolacja
  • możliwość noclegu

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA!!!
Koszt udziału w sympozjum:
bez noclegu: 30 zł
z 1 noclegiem: 55 zł
z 2 noclegami: 80 zł

Część II – Zielona Góra, 13-14 października

Modlitwa i świadectwo

Do udziału w tej części kongresu zaproszeni są wszyscy członkowie stowarzyszeń, ruchów i wspólnot diecezjalnychoraz wszyscy duszpasterze i osoby konsekrowane, a na sobotnie czuwanie i w niedzielną Mszę Świętą inaugurującej obchody Roku Wiary także wszyscy wierni.

Program:

Sobota, 13 października

• 13:00 – przyjazd i zakwaterowanie uczestników kongresu w parafiach stacyjnych
  • spotkania w kościołach stacyjnych
  • 19:30 – „Wieczernik” – wspólne czuwanie modlitewne z konferencją ks. prof. Denisa Biju-Duvala, adoracją Najświętszego Sakramentu i rozesłaniem do ewangelizacji – kościół pw. Ducha Świętego.
  • nocleg

Niedziela, 14 października

• od rana ewangelizacja w parafiach stacyjnych prowadzona przez poszczególne stowarzyszenia, ruchy i wspólnoty
  • 14:00 – obiad dla uczestników kongresu przy kościele pw. Ducha Świętego
  • 15:30 – przygotowanie do Mszy Świętej
  • 16:00 – Diecezjalna inauguracja Roku Wiary – Eucharystia pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta (kościół pw. Ducha Świętego)

Uwaga!

Z okazji Dnia Papieskiego, podobnie jak w całej Polsce, po Mszy Świętej odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz stypendystów Fundacji Trzeciego Tysiąclecia.

Więcej informacji na: www.kongres.kuria.zg.pl

MAJ
Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.