News Ticker Demo
W związku z nowymi rygorami sanitarnymi w naszym kościele może przebywać jednocześnie 89 osób. Przypominamy o zachowaniu dystansu i noszeniu maseczek. Dziękujemy za zrozumienie.

300 lat temu dokonano koronacji wizerunku Jasnogórskiej Pani

2017-08-27 22:11:11, komentarzy: 0

300 lat temu ikona Madonny została ukoronowana, co było dopełnieniem ślubów złożonych przez króla Jana Kazimierza po cudownej obronie jasnogórskiego klasztoru przed Szwedami. Na tamte uroczystości przybyło 200 tysięcy pielgrzymów! W sobotę, 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej Na Jasnej Górze z udziałem ponad 100 tysięcy wiernych odbyły się  centralne uroczystości Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

 

Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonka Agatą Kornhauser-Dudą, premier Beata Szydło, marszałkowie - Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, członkowie rządu, parlamentarzyści, politycy, przedstawiciele samorządowi, działacze społeczni, członkowie organizacji kościelnych i państwowych. 

Mszy świętej dziękczynnej, która rozpoczęła się o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie, przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Kazanie wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Msza święta do obejrzenia poniżej. 

 

Niezwykłym prezentem dla uczestników sobotniej uroczystości było przesłanie papieża Franciszka do Polaków z okazji 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej - Ojciec Święty specjalnie na tą uroczystość skierował słowo do pielgrzymów jasnogórskich:


Koncert „Jasna Góra – polska Kana” przygotowany na kulminację obchodów Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zabrzmiał w sobotni wieczór, 26 sierpnia. Na to wielkie widowisko złożyło się ponad pół tysiąca artystów, pełne rozmachu rekonstrukcje, efekty pirotechniczne i zastosowanie najnowszego sprzętu multimedialnego. Miejscem rozgrywania się koncertu była wielka scena ustawiona na jasnogórskich błoniach oraz ołtarz polowy sanktuarium. Koncert powstał dzięki życzliwości i wsparciu premier Beaty Szydło pod jej patronatem honorowym. 

„Jasna Góra – polska Kana” to opowieść o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą i wizerunkiem Czarnej Madonny. Zamierzeniem twórców było połączenie w jedną całość muzyki, wizualizacji, materiałów filmowych i archiwalnych oraz inscenizacji. Dyrektorem artystycznym i autorem scenariusza był Marcin Pospieszalski, kompozytor, aranżer, producent i multiinstrumentalista. 

Spektakl wyreżyserował Bolesław Pawica, reżyser i producent telewizyjno-filmowy. W widowisku wystąpili, z towarzyszeniem chórów i orkiestry, znani polscy muzycy, m.in.: Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Adam Strug, Marek Piekarczyk, Dariusz Malejonek, Angelika Górny i zespół New Life’m; w roli narratora aktor Paweł Królikowski, a obok niego aktorzy: Michał Kula, Andrzej Młynarczyk, Dominika Figurska i Dariusz Kowalski. Wystąpiła Orkiestra Symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa oraz reprezentacja chóru z Legnicy. Zaśpiewał także prawosławny chór. 
Spektakl  można obejrzeć w pod tym adresem: https://vod.tvp.pl/video/wydarzenia,jasna-gora-polska-kana-widowisko,33716688  Naprawdę warto zobaczyć to wieczorne widowisko!« powrót

Dodaj nowy komentarz

Czytania na dziś   KLIKNIJ
Intencja powszechna: Szacunek dla zasobów planety.
Módlmy się, aby zasoby planety nie były rabowane, ale dzielone w sposób uczciwy i z poszanowaniem.