Aktualności

13.02.2013 - ŚRODA POPIELCOWA

2013-02-10 17:42:00, komentarzy: 0

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Ma on pobudzić katolików do podjęci zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.


Liturgia Środy Popielcowej wprowadza nas w nastrój pokuty. We wszystkich tekstach odbija się echo winy popełnionej w raju przez pierwszych rodziców i naszych własnych win. Słychać kajanie się i błaganie Pana Boga i miłosierdzie. Skoro aż tak wielkiego trzeba było okupu, jak męka i śmierć Syna Bożego, to nam uświadamia, czym jest grzech. Adam usłyszał od Pana Boga wyrok: „wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty, bo prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Te słowa słyszy każdy z nas w Popielec. Potwierdza je równocześnie symboliczny akt posypania głów popiołem. Zwyczaj to bardzo dawny, znany w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. Posypywaniem głowy popiołem wyrażano wielki żal i ból serca. W liturgii Kościoła obrzęd ten spotykamy dopiero w VII wieku. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X wieku. Wprowadził zaś go jako nakaz bł. Urban II w 1091 roku na synodzie w Benewencie. Z tego czasu pochodzi zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku.

 

Przez czterdzieści dni będziemy przygotowywać się do naszego największego święta: do Zmartwychwstania Chrystusa. Celem ewangelicznego postu jest rozwój ducha, poprawa życia na lepsze czy wyzwolenie od nałogów. Warto sobie uświadomić, w jakich czasach żyjemy. Wokół słychać gromkie wołanie o zwiększenie konsumpcji, wszechobecne reklamy… W takiej atmosferze trudno jest podejmować decyzje o powściągliwości, ascezie czy pokucie. Ale, dzięki Bogu, jest jeszcze wielu, którzy nakładają sobie pewne ograniczenia. Należy to do pożytecznych tradycji w naszym życiu duchowym.

 

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” – te słowa usłyszymy w Środę Popielcową, kiedy kapłan będzie posypywał nasze głowy popiołem. To ważny gest. Nie jest to jednak groźba, straszenie karą. Słowa te przywracają prawdę o ludzkiej egzystencji – w stosunku do Boga Stwórcy, do siebie samego i drugiego człowieka. Nie chodzi tu tylko o to, aby podkreślić przemijalność i zniszczalność tego, co nas otacza i kim jesteśmy, co stanowi doczesny wymiar istnienia, ale aby pomóc odkryć wartość tymczasowej wpisanej w egzystencję, wartość materialnego świata. Nie jest on ze swej natury zły – „widział Bóg, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1, 31) – a jeżeli takim się stał, dokonało się to przez grzech, złe korzystanie z daru wolności. Pierwsza część procesu odnawiania świata dokonała się na krzyżu, w Misterium Paschalnym – zostały pokonane grzech i śmierć. „Bóg stworzył nas bez nas, ale nie zbawi nas bez nas” (św. Augustyn).


ŚRODA POPIELCOWA

Msze Święte w naszej Parafii:

7:00

9:00

16:30

18:00


Kategorie wpisu: Wielki Post
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka:

Ostatnio
dodane:
Czytania 
na dziś
CZERWIEC
Za kapłanów, aby poprzez skromność i pokorę życia angażowali się w czynną służbę wobec najbiedniejszych.