100 rocznica objawień w Fatimie

2017-05-13 05:55:00, komentarzy: 0

Dokładnie dzisiaj, 13 maja 2017 roku mija 100 lat od pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie.

W chwili objawień Najświętszej Maryi Panny, Łucja de Jesus, Franciszek i Hiacynta Marto mieli po dziesięć, dziewięć i siedem lat. Cała trójka mieszkała w Aljustrel, w miejscu należącym do parafii fatimskiej. Objawienia miały miejsce na małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji, nazywanym Cova da Iria, i znajdującym się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii. Matka Boża ukazała się im na krzewie zwanym ilex, będącym karłowatą odmianą dębu, mierzącym nieco ponad metr wysokości.Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał. Hiacynta Ją widziała i słyszała. Łucja natomiast widziała, słyszała i rozmawiała z Nią. Objawienia miały miejsce około południa. Maryja spotkała się z dziećmi 6 razy, 13 każdego kolejnego miesiąca.

W sobotę 13 maja papież Franciszek ogłosi świętymi rodzeństwo portugalskich dzieci, Franciszka Marto i Hiacyntę Marto, świadków objawień maryjnych w Fatimie. Franciszek będzie czwartym papieżem, który odwiedzi portugalskie sanktuarium. Pierwszą wizytą papieża była obecność Pawła VI w 1967 r., w 50. rocznicę objawień. Kolejne podróże odbył Jan Paweł II (1982, 1991 i 2000) i Benedykt XVI (2010).

Episkopat Polski wydał List Pasterski z okazji tej ważnej rocznicy. List jest dostępny tutaj.

MAJ
Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.