Aktualności

1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

2014-03-01 15:03:19, komentarzy: 2

W tym roku po raz czwarty 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To polskie święto panstwowe poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy od lata 1944 roku aż do połowy lat 50-tych przeciwstawiali się zbrojnie sowietyzacji Polski, walcząc ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i aparatem przemocy zorganizowanym przez rządzących krajem komunistów. 


Siłą antykomunistycznego ruchu oporu była niezłomność i wierność ideałom zawartym w słynnej triadzie "Bóg, Honor, Ojczyzna". Z tego właśnie powodu żołnierze antykomunistycznego podziemia mieli być na zawsze wyklęci i pohańbieni. Propaganda PRL przedstawiała ich przez kilka dziesięcioleci jako bandytów, zwyrodnialców, degeneratów, pijaków i złodziei, a nawet kolaborantów Hitlera. 


Byli żołnierzami bez państwa, którzy wobec inwazji Związku Radzieckiego zadecydowali, że walka musi trwać do gorzkiego końca. Ostatni z nich, sierż. Józef Franczak ps. "Lalek", zginął w walce z funkcjonariuszami ZOMO i SB 21 października 1963 roku.

 

Prezydent Lech Kaczyński, który w uzasadnieniu napisał, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie wyrazem "hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny".

 

 

W naszym mieście 28 lutego, w przeddzień Święta, oddbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. 


Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej pod przewodnictwem bp Stefana Regmunta, którą koncelebrował także bp Adam Dyczkowski, kapłani kurii biskupiej i zielonogórscy proboszczowie. – Dlaczego przywołujemy pamięć żołnierzy niezłomnych i obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”? Niewątpliwie jest to wyraz hołdu za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną, za przywiązanie do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny. Jesteśmy z tych żołnierzy dumni – mówił w homilii biskup. – Pamięć o nich to nasz obowiązek. Od nich możemy uczyć się patriotyzmu – kontynuował.

Obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście towarzyszyć będzie również koncert Panien Wyklętych, który odbędzie się 3 marca (poniedziałek) o godzinie 13:00 dla uczniów i studentów i o 16:00 dla mieszkańców woj. lubuskiego w  Teatrze Lubuskim. 


Panny Wyklęte to projekt autorstwa Dariusza Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers. Do współpracy muzycy zaprosili wokalistki polskiej sceny muzycznej reprezentujące różnorodność stylową. Płyta inspirowana jest losem kobiet Wyklętych i opowiada o ich tragicznych powojennych doświadczeniach głosem współczesnych artystek młodego pokolenia. 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • Maria Teresa 11:29, 4 marca 2014

    Mam pytanie. Gdzie znajduje się ten pomnik.

    Odpowiedz
  • Paulina Wiśniewska 11:51, 4 marca 2014

    Pomnik znajduje się na Placu im. mjr. Adama Lazarowicza u zbiegu ulic Podgórnej i Wrocławskiej (przy schodach prowadzących do Palmiarni).

    Odpowiedz
Wyszukiwarka:

Ostatnio
dodane:
Czytania 
na dziś
CZERWIEC
Za kapłanów, aby poprzez skromność i pokorę życia angażowali się w czynną służbę wobec najbiedniejszych.